Līciju (godži) audzēšana.
Līcija ir neliels, 1–3 m augsts krūms, tieviem, lokveidā līkstošiem zariem. Zied no jūnija līdz septembrim. Ražo no septembra līdz oktobrim. Lai iegūtu labu ražu, augi jāstāda saulainā vietā un aizvējā. Augsne viegli skāba (ph 5,5-6,5). Būs atsaucīga uz satrūdējušiem kūtsmēsliem vai kompostu (kā jau visi augi). Jaunos stādus pirmajos gados noteikti nepieciešams piesegt, lai pasargātu no kailsala. Vienkāršākais variants kā piesegt ir uzbērt pāris spaiņus sausas, neitralizētas kūdras. Lai krūms būtu kompaktāks, speciālisti iesaka pirmos gadus apgriezt līdz pusei un pat trīs ceturtdaļām. Sāk ražot apmēram 3 gadā pēc iestādīšanas. Uz mūsu stādiem pirmās ogas jau bija redzamas.
Ogas nelielas, iegarenas, līdz 2 cm garas - ienākas pakāpeniski. Līcija ir nakteņu dzimtas augs, kam piemīt arī ārstnieciskas īpašības. Ēst var tikai pilnīgi gatavas ogas, tāpēc novāc, purinot uz seguma. Tās var ēst svaigas, žāvēt vai pievienot saldajiem ēdieniem.
Unikālais godži ogās ir tas, ka tās satur četrus polisaharīdus (LBP1, LBP2, LBP3, LBP4), kuri šādā kombinācijā nav sastopami nevienā citā pārtikas produktā. Polisaharīdi ir sarežģīti ogļhidrāti. Tie kalpo par galveno enerģijas avotu, kas izveidojas vielmaiņas rezultātā. Godži ogas satur arī 21 minerālu un 18 aminoskābju, no kurām astoņas ir neaizvietojamas, tajās ir ievērojams B1, B2, B6 un E vitamīnu saturs, bet C vitamīns godži ogās ir 500 reižu vairāk nekā apelsīnos, dzelzs - 15 reižu vairāk nekā spinātos un betakarotīns - vairāk nekā burkānos.
Godži ogas sekmīgi tiek izmantotas kā efektīvs līdzeklis cukura diabēta saslimšanās, jo ogas spēj līdzsvarot inulīna un cukura līmeni asinīs, kā arī aizkuņģa dziedzera funkcionēšanu. Ēšana ar mēru, jo 100 gramos ogu ir 200 kcal un galu galā tas ir ārstniecisks augs.
Kurš nosaukums ir pareizais? Līcija būtu pareizais. Godži ir ienācies no ķīniešu valodas – vietēji saka "gouci". Nedaudz parveidojot uz eiropiešu mēli sanāk godži.