Kā audzēt

Arbūzu un meloņu audzēšana.



Arbūzu un meloņu audzēšana

Arbūzi un melones Latvijā jau labu laiku vairs nav eksotiskās kultūras. Jā, ja grib ražu 100%, tad iesaka audzēt siltumnīcā, bet ņemot vērā, ka šķirņu selekcija visu laiku attīstās, tad arī uz lauka sanāk ļoti labi.

Arbūzi un melones pieder pie ķirbjaugiem. Līdz ar to, arī audzēšana ir līdzīga, tikai jāņem vērā dienvidnieku izcelsme un dabiskā vēlme pēc siltuma. Atcerieties, kur vislabāk aug ķirbji? Pareizi – uz komposta čupas. Komposts vai mēslu čupa šobrīd lielākā dārzā jau ir kļuvuši par eksotiku, bet pieberot stādam zemē pāris saujas granulēto kūtsmēslu - arī būs labi.

Stādīšanas laiks un attālums

Stādu liekam dobē jūnija pirmajā dekādē, labi samēslotā zemītē. Attālums vismaz 2 metri vienam no otra dobē un vismaz 3 metrus starp dobēm.

Ātrāk viennozīmīgi nav vērts un mani vienmēr ir uzjautrinājis stādu piedāvājums maija sākumā. Šoreiz tas nestrādā, ja vien nav doma stādīt siltumnīcā. Arbūzi / melones vai nu nosals, vai arī nīkuļos dobē. Lai ātrāk uzrautu zaļo masu palīdzēs tunelis no agrotīkla vai plēves. Galvenais ir atcerēties noņemt, kad sāk parādīties pirmie ziedi, jo nepieciešama ir apputeksnēšana un tad bez kamenēm vai bitēm neiztikt. Visčaklākās ir tieši kamenes, jo zieds nav smaržīgs vai ar spilgtu krāsu.

Stāda kopšana

Pēc augļu ieriešanās pagaida kamēr tas sasniedz ābola lielumu un tad nogriež stīgas aiz paša augļa. Kāpēc jāpagaida ābola izmērs? Ja nav apputeksnējies, tad nokritīs, savukārt, ābola lielums jau rāda, ka viss būs kārtībā.

Kāpēc jāapgriež stīgas aiz augļiem? Tāpēc, ka augšanas periods ir īss un visas barības vielas vēlams atdot auglim nevis lapām.

Limits mūsu klimatiskos apstākļos ir 1-2 ogas uz stīgas. Arbūzam atstāj divas stīgas, lielaugļu melonei - tikpat, mazajām melonēm - cik ir, tik ir labi, bet arī vairāk par 2 augļiem nav vērts atstāt - nenogatavosies. Ja ir laiks un vēlēšanās, tad apgriež arī lielās sānu stīgas.

 

Laistīšana

Laista augļu briešanas laikā. Cik? - Tā lai pietiek –  dienvidnieki ir diezgan izturīgi attiecībā uz sausumu. Mums pietika ar to, kas nāca no gaisa, bet svarīgi ir paturēt prātā, ka sezonas var būt dažādas.

Kad ir sasniegts vēlamais izmērs, tad laistīšanu pārtrauc. Auglis sāk gatavoties un veidot cukurus. Pretējā gadījumā garša būs neizteiksmīga.

Novākšanas gatavība

Iesakām no vienas šķirnes ņemt 2-3 stādus. Kāpēc? Tāpēc, ka paies zināms laiks kamēr iemanīsieties noteikt gatavības stadiju. Parasti pirmos augļus norauj negatavus. Uz vienu cilvēku 2-3 stādi ir pilnībā pietiekami. Pirmajā gadā mums bija apmēram 30 arbūzu stādu. Ģimenē pastāvīgi dzīvo 6 cilvēki. Viss beidzās ar to, ka pēdējos arbūzus sakrāmējām ķerrā un devām visiem gribētājiem. Fiziski nevarējām apēst ienākošos ražu.

Iespējamie kaitēkļi

Vai arbūziem/melonēm ir kaitēkļi? – Jā, ir. Ūdens tuvumā neiesakām stādīt. Ūdensžurkas ir stāvā sajūsmā gan par arbūziem, gan par melonēm. Jūs nemaz nenojautīsiet, ka jums ir uzradušies konkurenti uz ražu. Viņas pierokas no apakšas, izgrauž caurumu, izēd vidu un no malas to nemaz nevar redzēt. Tikai tad, kad paņem rokā, ir saprotams, ka auglis ir izēsts. Ir, protams, risinājums sastādīt vairāk, bet tad ir jāskatās pieejamās platības.

Mazs lūgums – vismaz pirmajā gadā pieliekat klāt šķirņu nosaukumus. Iemesls tam ir ļoti vienkāršs – nākošajā gadā jūs zvanīsiet un teiksiet, ka atkal gribat nopirkt saldos arbūzus un medainās melones un mēs jums nevarēsim palīdzēt. Visas, kas novāktas pareizajā gatavības stadijā ir saldas un, ja pasūtījumā ir bijušas 5-6 šķirnes, tad ej un saproti par kuru ir runa. :) 

Lai viss izdodas! 

Dalīties: