Kā audzēt

Lavandas – reibinošās smaržas karalienes

Lavandas – reibinošās smaržas karalienes.

Mēs paši audzējam diezgan daudz kultūras, bet lavandas ir viena no mūsu mīļākajām. Uz šo brīdi mūsu dobēs atrodamas 16 dažādas šķirnes. 
Zemāk neliels ieskats pašā audzēšanas un realizācijas procesā, kā arī atbildes uz populārākajiem jautājumiem.

Lavandu stādus realizējam trīs dažādos vecumos

  1. Pirmā gada stādi. Pēdējos gadus audzējam no jaunstādiem. Iešanai uz lauka ir gatavi jūnija vidū/beigās. Tādi mazi piņģeroti, bet pieredze rāda - jo ātrāk izstāda, jo kuplāks un spēcīgāks krūms rudenī aiziet ziemot. Jaunstādi ir dažādi. Ir tādi, kas audzēti no sēklas – tie pirmajā gadā vēl neziedēs, savukārt, no spraudeņiem audzētie ziedēs arī pirmajā gadā. Mēs gan pirmajā gadā nevienam neļaujam ziedēt. Apgriežam ziedus, lai krāj spēkus ziemošanai.

  2. Otrā gada stādi – jau paaugušies, pārziemojuši un ziedēs ar garantiju.

  3. Trešā gada stādi – pārziemojuši jau divas sezonas un ir sasnieguši savu īsto izmēru.



Starp citu, attiecībā uz augumu, cm mājas lapas aprakstā ir nosacīti, jo lavandai var mērīt tikai zaļo daļu, ar ziedkopām, apgrieztu un nepagrieztu. Mājas lapā ir norādīts augums zaļajai daļai bez ziedkopām. Lavandu vismaz vienu reizi gadā iesakām apgriezt, citādi krūms būs izvēlies uz visām pusēm un apakšējā daļa būs bez zaļuma. Kad to darīt? Mēs apgriežam pavasarī, jo uzskatām, ka neapgrieztas labāk pārziemo. Lavanda ir ļoti atsaucīga uz apgriešanu. Krūms tādējādi veidojas blīvāks un skaistāks.

Pirmie jautājumi, protams, ir ziemcietība, kurā vietā stādīt un kādu šķirni izvēlēties!

  1. Visilgāk mēs audzējam Hidcote blue strain un Munstead strain. Abas ir audzētas dažādos apstākļos un atklāti sakot nemaz nesakrīt ar to, kas rakstīts internetā. Es teiktu, ka šīs ir izdzīvotājas. Ēnā, koku un krūmu paēnā, saulē, mitrās un sausās vietās. Mālā un melnzemē, aug arī kūdrā. Skābā kūdrā neiesaku eksperimentēt, bet ar pH – 5,9 esam audzējuši. Vislabāk, protams, jutīsies saulainā vietā – galu galā dzimtene lavandām ir Vidusjūras valstis. Tas pilnībā apstiprinājās šā gada pavasarī/vasarā, kad lietus nebija gandrīz divus mēnešus. Zeme pulverī, bet lavandas izturēja. Iespējams, ka mulčējums un rīta rasa palīdzēja. Jā, bija nedaudz zemākas kā māla dobēs, bet padomājiet par termiņu – divus mēnešus bez lietus un laistīšanas, tātad tā ir labā ziņa – varat ņemt atvaļinājumu uz ļoti garu termiņu, par laistīšanu nesatraukties un stādīt arī mājas dienvidu pusē.

  2. Avignon Early blue, Munstead blue scent, Ellagance izkrīt, ja ir bijušas mitrās vietās, nedaudz vairāk apsalst, bet citādi viss ir kārtībā un daudziem tas pat patīk, ka ir mazāks un kompaktāks augums.

  3. No lavandīniem (franču un angļu lavandas krustojumi) kaimiņu laukos ilgstoši ir pārbaudīts Grosso. Ļoti ražena auguma šķirne – var sasniegt arī 90 -100 cm augstumu.

  4. Ilgstoši un labi aug arī lillīgi rozā lavanda – šķirne Rosea.

  5. Visas pārējās šķirnes mēs esam pārbaudījuši tikai vienu gadu. Visas ir pārziemojušas lauka apstākļos ļoti labi, bet jūs saprotiet, ka viens gads nav rādītājs. Vienīgais, ko ievēroju, ka mulčētās agrāk mostas un ir stipri zaļākas. Mulčējam zemi ar zāģu skaidām, bet tikpat labi, tas var būt jebkurš cits mulčējamais materiāls (piemēram kūdra vai šķelda)

Šogad nolēmām pārbaudīt ziemcietību papildus un nosūtījām kolekciju izmēģinājumam uz Zosēniem un Rūjienu. Zosēnos bieži vien vēl ir sniegs, kad mums jau viss sāk zaļot. Atskaite būs nākošgad.

Otrs populārākais jautājums ir lavandu krāsaVai patiešām tā ir tāda kā bildē norādīta?

Uzreiz pateikšu, ka tā ir atkarīga no divām lietām – ziedēšanas fāzes (sākums, vidus, beigas) un fotogrāfa meistarības. Viena un tā pati lavanda dažādās ziedēšanas fāzēs būs gaišāka, tumšāka, ar intensīvu vai mazāk intensīvu krāsojumu. Fotogrāfa meistarība izpaužas ta, kad viņš noķer visintensīvāko krāsojumu . Zilganie un lillīgie toņi ir diezgan līdzīgi, tur galvu var nelauzīt. Atšķirība būs redzama tikai tad, kad visas rindā blakus noliksiet. Protams, būs redzama atšķirība, ja lavandas zieds ir rozā vai baltā tonī. Rozā nav īsti rozā – es teiktu lillīgi rozā.

Daudz labāk atšķirība ir redzama lapu izmērā un to krāsojumā. Lapas mēdz būt lielas vai smalkas, krāsa - zaļa vai sudraboti zaļa. Sudrabotais tonis lapām ir šķirnēm Phenomenal, Silver mist un visām baltajām lavandām.

Vēl protams atšķiras ziedvārpiņas garums un forma, bet to tad labāk dzīvē skatieties, citādi var romānu sarakstīt. 

Daži no klientiem lūdz, lai iesaka tikai smaržīgās. Atbildu - lavandas smaržo visas. Smarža nav intensīva un dažreiz ir jāpieliecas, lai to sajustu, bet… tikko kā pieskarsieties jebkurai auga daļai, tā sajutīsiet visu pilno buķeti, pat saknes smaržo. Ziedēšanas laikā lavandas ir pilnas ar kukaiņiem, ne tikai bitēm un kamenēm patīk lavandu izstarotā smarža, tur uz dzīrēm salido visi, kas atrodas tuvākā apkaimē. Krūmi patiešām zum. 

Kad vislabāk pārstādīt lavandu? Konteinerstādam tas nav būtiski. Labāk, protams, agrāk, jo tad lavanda paspēj labāk sagatavoties ziemošanai. Esam to darījuši gan pavasarī, gan vasarā, gan agrā rudenī. Savukārt, mūsu kolēģe ar līdzīgu “hobiju” rok un sūta lavandu kailsakņus klientiem visu vasaru. Neviens neesot žēlojies. Vajag tikai apgriezt pirms pārstādīšanas. Klientiem to parasti ir žēl darīt, bet mums ,savukārt, gribās, lai viņiem viss labi ieaug, kailsakņiem mēs to izdarām paši un nosūtam tādu “ezīti” ar saknēm.

Vai lavandas ir jāmēslo? Ikdienā mājās apstākļos audzēto lavandu neviens nemēslo. Redzot kā lavandas savvaļas māsas aug Spānijas kalnos uz tīriem akmeņiem ir skaidrs, ka uz barības vielām viņas nav prasīgas. Bet … ,ja jums ir kādi īpaši plāni, lai iegūtu lielāku zaļo masu, tad varat eksperimentēt, atdevei ir jābūt, no tā gan var ciest ziemcietība, tāpēc eksperimentējiet uzmanīgi.


Interesanti fakti par lavandām!

  1. Vārds Lavanda ir cēlies no latīņu valodas vārda “lava” un nozīmē mazgāt. Itāļu valodā – lavanderia – vēl joprojām nozīme veļas mazgātuve. Tādējādi ir saprotama saikne ar šīs kultūras sākotnējo izmantošanu – lavandu pievienoja veļai gan mazgāšanas laikā, gan arī pēc mazgāšanas.

  2. Lavandas eļļa joprojām ir viena no populārākajām parfimērijas un rūpniecības preču sastāvdaļām. To bieži pievieno ziepēm, pulveriem un gaisa atsvaidzinātājiem (tiesa vairumā gadījumu sintētisko analogu ), masāžas eļļām un ,protams, smaržām.

  3. Visas augu daļas satur apmēram 1,2% aromātisko eļļu. Varat parēķināt cik tāda izmaksā dabiskā veidā iegūta , jo process ir enerģētiski ietilpīgs – vāra un tvaicē vienu partiju līdz pat vairākām stundām, atkarībā no iegūšanas metodes.

  4. Visvairāk eļļa ir ziedēšanas fāzē, kad ir atvērušies apmēram 50% ziedu.

  5. Lavandu izmanto kā nervus nomierinošu līdzekli (tautas līdzeklis – maisiņi ar žāvētu lavandu), kā pretsāpju līdzekli pret galvas sāpēm un menstruālām sāpēm. (ja kādam interesē pētījumi dodiet ziņu – nosūtīsim atsauksmes)

  6. Lavandu izmanto kā garšvielu kulinārijā (Itālija, Francija) un kā vienu no sastāvdaļām tējas maisījumu pagatavošanā (Ķīna).

  7. Lavandas tika izmantotas arī Ēģiptes faraonu balzamēšanas procesā un tās atliekas ir atrastas arī Tutanhamona kapenēs.

  8. Ir Lavandas un ir Lavandīni. Nosaukums un izskats ir līdzīgi, bet ar lavandu saprot tautā saukto – šaurlapu lavandu (angustifolia), savukārt lavandīni ir speciāli selekcionēti krustojot franču lavandu ar angļu lavandu (stoechasxangustifolia), lai varētu iegūt vairāk eļļas. Lavandīni ir lielāka auguma, sterili un tos pavairo tikai veģetatīvi. Pasaulē lielāko daļu eļļas iegūst tieši no lavandīniem.

  9. Gribat iegūt tādus pašus laukus kā smukajās Provansas bildēs, tad jums arī jāaudzē tāpat. Lai iegūtu lielāku zaļo masu, lavandas vago un aprauš ar zemi – tieši tāpat kā kartupeļus. Apbērtās aug daļas sāk dzīt saknes – tiek iegūta lielāka barošanās virsma – un pats augs izaug lielāks un kuplāks. Starp citu, ja laiks atļauj, tad tādā veidā kādu īpaši vērtīgu lavandas šķirni var arī pavairot. Apraušiet ar zemi, pagaidiet kamēr apsakņojas, atrokat un sadaliet daļās.


Dalīties: